Fryderyk Chopin wychodzi z Lizbony / fot. Krzysztof Romański

Wybory 2023. Jak głosowano na polskich żaglowcach?

15 października, w dniu wyborów parlamentarnych w Polsce, dwa polskie żaglowce przebywały daleko poza granicami kraju i trzeba było zorganizować na ich pokładach komisje wyborcze. Jak głosowano na Darze Młodzieży i Fryderyku Chopinie?  

 

Krzysztof Romański, 17.10.2023 r.

 

Gdyńska fregata jest w trakcie rejsu szkolnego, który rozpoczął się pod koniec maja w macierzystym porcie. Wybory parlamentarne zastały statek w pobliżu archipelagu Azorów, w drodze z Republiki Zielonego Przylądka na Azory. To podczas tego przejścia Dar Młodzieży przekroczył równik na pamiątkę setnej rocznicy pierwszej podróży na południową półkulę odbytej przez jednostkę pod polską banderą (pisaliśmy o tym tutaj). Teraz niespiesznie zmierza już w stronę domu, dokąd ma wrócić w Święto Niepodległości.

 

Komisja wyborcza na Darze Młodzieży otrzymała numer 1000. Urnę na głosy ustawiono w salonie kapitańskim.

 

– Uprawnionych do głosowania było 120 osób. W tym gronie byli studenci Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, którzy odbywają praktyki. Dla wielu z nich to pierwszy udział w wyborach w życiu – informuje kapitan Rafał Szymański, komendant jednostki.

 

Głosowanie zakończyło się o godzinie 21.00 czasu statkowego. W Polsce była wówczas 23.00. Zagłosowało 119 osób, frekwencja wyniosła więc 99,17 procent. Po przeliczeniu, wyniki przesłano do kraju drogą internetową poprzez specjalny system stworzony przez PKW. Najwięcej głosów zdobyła Koalicja Obywatelska (43,1 proc.) przed Konfederacją (18,97 proc.), Lewicą (16,38 proc.), Trzecią Drogą (12,07 proc.). Prawo i Sprawiedliwość zgromadziło 5,17 proc. głosów. Trzy głosy okazały się nieważne, z powodu oznaczenia dwóch lub większej liczby kandydatów.

 

Komisja wyborcza na Darze Młodzieży
Komisja wyborcza na Darze Młodzieży / fot. Uniwersytet Morski w Gdyni

 

W dniu wyborów Fryderyk Chopin z załogą Niebieskiej Szkoły przebywał na Morzu Śródziemnym, u południowych wybrzeży Hiszpanii. Przewodniczącym komisji, która otrzymała numer 1002, był kapitan Piotr Cichy. W głosowaniu wzięło udział 27 osób. Na szczecińskim brygu również triumfowała Koalicja Obywatelska, która uzyskała miażdżącą przewagę, zdobywając aż 66,67 procent głosów. Trzy komitety: Lewica, Konfederacja i Trzecia Droga zgromadziły taką samą liczbę głosów – po dwa, co po przełożeniu na procenty dało wynik po 7,41 proc. Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosował zaledwie jeden członek załogi (3,70 proc.).

 

Krzysztof Romański

17 października 2023 r.
Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański

Dodaj komentarz