Tall Ships Races Turku

Gdzie spotkamy żaglowce? Najważniejsze imprezy 2021 roku

Czy po roku, w którym koronawirus storpedował niemal wszystkie imprezy żeglarskie, wreszcie wróci normalność? Czym w 2021 roku będzie żył świat żaglowców? W jakich portach odbędą się zloty The Tall Ships Races? Zapraszamy na przegląd najciekawszych wydarzeń najbliższych 12 miesięcy.

 

Krzysztof Romański, 1.01.2021 r.

Sezon wielkich imprez żeglarskich miał się rozpocząć w maju (7-9.05.) dorocznymi urodzinami portu w Hamburgu (Hafengeburtstag), a w dniach 10-13 czerwca planowano duży zlot Delfsail w Niderlandach. Już dziś wiadomo, że oba te wydarzenia nie odbędą się. Tym samym pierwszą żaglowcową imprezą w tym roku będzie Kieler Woche i tradycyjna Windjammer Parade (26 czerwca). Potem już przyjdzie czas na The Tall Ships Races, które po 4 latach wracają na Bałtyk. Gospodarzem pierwszego zlotu będzie Kłajpeda na Litwie (27-30 czerwca). Po nim flota pożegluje w pierwszym etapie regat do fińskiego Turku (7-10 lipca). Stamtąd w niespiesznym, towarzyskim tempie przeniesie się do Tallina. W stolicy Estonii żaglowce będą gościć od 15 do 18 lipca, a potem po raz drugi staną do wyścigu – tym razem z metą w Marienhamn. Główny port Wysp Alandzkich, znany m.in. z muzealnego czteromasztowego barku Pommern, pływającego kiedyś na „Latającej Linii P” i we flocie Gustawa Eriksona, po raz drugi wcieli się w rolę organizatora „tolszipów” (w dniach 22-25 lipca). Trzeci etap regat swój finał będzie miał w Szczecinie. U stóp Wałów Chrobrego żaglowce zacumują ostatniego dnia lipca i zostaną tam do 3 sierpnia.

 

zlot żaglowców Tall Ships Races Szczecin
fot. Krzysztof Romański

 

Najsłynniejsze regaty żaglowców odbędą się w stolicy Pomorza Zachodniego już po raz czwarty. Poprzednie edycje miały miejsce w 2007, 2013 i 2017 roku Turku i Kłajpeda to również bardzo doświadczone miasta-gospodarze, które ostatnio gościły imprezę w 2017 roku. Z kolei do Tallina żaglowce wracają po 29, a do Marienhamn po 33 latach. Na liście zgłoszonych na razie brakuje największych jednostek. Z powodu pandemii na wyprawę do Europy raczej nie zdecyduje się żaden żaglowiec z Ameryki Łacińskiej. Kogo zatem możemy się spodziewać? Na pewno silnej polskiej reprezentacji (Dar Młodzieży, Fryderyk Chopin, Pogoria, Iskra, Kapitan Borchardt, Zawisza Czarny, Generał Zaruski, Bonawentura). Poza tym francuskiego szkunera Belle Poule (który miał być w Szczecinie już w 2017 r., ale zrezygnował z powodów dyplomatycznych), szwedzkiego brygu Tre Kronor af Stockholm czy niemieckiego Roalda Amundsena. O kolejnych awizowanych żaglowcach będziemy informować na bieżąco.

 

Poniżej pełna lista zlotów w ramach The Tall Ships Races 2021:

  • The Tall Ships Races / Kłajpeda (Litwa) / 27-30.06.2021
  • The Tall Ships Races / Turku (Finlandia) / 7-10.07.2021
  • The Tall Ships Races / Tallin (Estonia) / 15-18.07.2021
  • The Tall Ships Races / Mariehamn (Wyspy Alandzkie, Finlandia) / 22-25.07.2021
  • The Tall Ships Races / Szczecin / 31.07-3.08.2021

 

Hanse Sail w Rostocku

Ze Szczecina większość floty popłynie do Rostocku, w którym w dniach 5-8 sierpnia ma się odbyć zlot Hanse Sail. Ubiegłoroczną odsłonę, która miała być trzydziestą, jubileuszową, z oczywistych względów odwołano. Czy w tym roku się uda?

 

The Tall Ships Races 2016 w Lizbonie / fot. Joao Ferrand
The Tall Ships Races 2016 w Lizbonie / fot. Joao Ferrand

 

Tall Ships Races w hołdzie wielkim odkrywcom

Od 12 sierpnia brytyjska organizacja Sail Training International planuje przeprowadzić The Tall Ships Races przeniesione z 2020 roku. Regaty, które dla uczczenia 500-lecia pierwszego rejsu dookoła świata przyjęły nazwę The Tall Ships Races Magellan-Elcano 500 Series, nie rozpoczną się w Dunkierce, jak planowano, tylko w Falmouth (12-15 sierpnia). Z polskich jednostek udział anonsują już Pogoria i Fryderyk Chopin. Można też oczekiwać obecności brytyjskiego barku Tenacious, norweskiego trzymasztowca Statsraad Lehmkuhl i dobrze znanej w Polsce portugalskiego szkunera Santa Maria Manuela. Co ciekawe, duże żaglowce, które przypłyną do Falmouth nie wejdą do portu – zostaną zacumowane w zatoce i nie będzie można ich zwiedzać. Mieszkańcy i turyści będą mieli okazję oglądać je z brzegu oraz z pokładów licznych łodzi, motorówek i jachtów, które będą organizować biletowane rejsy.

Oprócz Falmouth, portami-gospodarzami The Tall Ships Races Magellan-Elcano 500 Series będą także A Coruna w Hiszpanii (26-29 sierpnia), Lizbona (2-5 września) i Kadyks (9-12 września). Żaglowce mają się ścigać w dwóch etapach: Falmouth – A Coruna oraz Lizbona – Kadyks.

Poniżej pełna lista zlotów w ramach The Tall Ships Races Magellan-Elcano 500 Series:

  • Falmouth (Wielka Brytania) / 12-15.08.2021
  • A Coruna (Hiszpania) / 26-29.08.2021
  • Lizbona (Portugalia) / 2-5.09.2021
  • Kadyks (Hiszpania) / 9-12.09.2021

 

 

Zlot żaglowców w koreańskim Yeosu w 2018 roku / fot. Valery Vasilevsky
Zlot żaglowców w koreańskim Yeosu w 2018 roku / fot. Valery Vasilevsky

Powrót na Daleki Wschód

Dzięki funduszom możnego sponsora – rosyjskiej firmy żeglugowej Sovcomflot (SCF) – Sail Training International już po raz drugi zorganizują cykl regat na Dalekim Wschodzie. Impreza pod nieco pompatyczną nazwą SCF White Sails of Peace Tall Ships Regatta została przełożona z 2020 roku. Jej premierowa edycja miała miejsce w 2018 roku (jako SCF Far East Tall Ships Regatta). Żaglowce odwiedziły wówczas koreański port Yeosu oraz Władywostok. Teraz do tego grona dołączyć ma japońskie miasto Nanao. Imprezy w poszczególnych portach zaplanowano na przełom sierpnia i września. Lista zgłoszeń jeszcze nie została otwarta, mówi się jednak, że w regatach wezmą udział rosyjskie fregaty Nadieżda i Pallada oraz któryś z japońskich barków Kaiwo Maru lub Nippon Maru, a także szkuner urejony z Kobe – Mirae, czteromasztowa koreańska Koreana i indonezyjska Bima Suci.

 

Za wielką wodą

W Ameryce Północnej co roku odbywa się Tall Ships Challenge. To cykl regat i zlotów, który z każdą edycją odwiedza inny akwen: Wielkie Jeziora, Pacyfik oraz Atlantyk. W 2020 roku wszystkie wydarzenia odwołano. Dziś jeszcze nie jest pewne, czy latem któraś z imprez się odbędzie.

 

Parada żaglowców Baltic Sail Gdańsk
Parada żaglowców Baltic Sail Gdańsk / fot. Krzysztof Romański

 

Imprezy żeglarskie w Polsce

A co czeka nas w najbliższych miesiącach w Polsce? Najważniejsze oczywiście będą szczecińskie „tolszipy”, ale ciekawej floty można też spodziewać się na Baltic Sail w Gdańsku. Dokładnej daty imprezy jeszcze nie ustalono, ale będzie to albo tydzień poprzedzający The Tall Ships Races w Kłajpedzie, ale kolejny (pierwszy weekend lipca). Na zakończenie sezonu powrócimy na zachodnie wybrzeże, gdzie przy nabrzeżach Świny zacumuje kilka żaglowców podczas Sail Świnoujście. Termin sierpniowej imprezy jeszcze nie został ogłoszony.

 

Krzysztof Romański

1.01.2021 r.
Zdjęcie w nagłówku: Tall Ships Races Turku

Dodaj komentarz