Szwedzki żaglowiec Tre Kronor wystawiony na sprzedaż

Kolejny żaglowiec ma kłopoty! Drewniany bryg Tre Kronor af Stockholm został wystawiony na sprzedaż, po tym jak zbankrutował jego armator, spółka Briggen Tre Kronor AB.

Krzysztof Romański, 1.04.2024 r.

 

Smutne wieści nadeszły ze Szwecji. We wrześniu ubiegłego roku zarząd Briggen Tre Kronor AB złożył wniosek o ogłoszenie upadłości do Sądu Rejonowego w Sztokholmie. Powodem miały być trudności finansowe wynikłe z odwołanych rejsów i wyższych niż zakładano kosztów prac remontowych. Statek został przejęty przez syndyka i właśnie trafił na aukcję komorniczą. Sprzedaż brygu koordynuje sztokholmski broker Shipsforsale. Ceny wywoławczej nie podano. Zainteresowani mogą oglądać jednostkę w Sztokholmie po uprzednim umówieniu się i po inspekcji składać propozycje.

 

– Mamy nadzieję, że statek znajdzie nowego właściciela i dalej będzie mógł żeglować. To fantastyczny żaglowiec, dobrze zbudowany i utrzymany – mówi Johan Axiö z Shipsforsale na łamach Sjöfarts Tidningen.

 

Historia Tre Kronor af Stockholm

Dzieje brygu, choć stosunkowo krótkie, są bardzo ciekawe. Zaczęło się, jak to zwykle bywa, od słowa. Gdy w połowie lat 90. ubiegłego wieku spotkało się dwóch szwedzkich kapitanów: Jan-Erik Mansnerus i Olle Strandberg padło wiele ważnych słów. Panowie wymarzyli sobie żaglowiec. A że nie lubili rzucać słów na wiatr, zakasali rękawy i zabrali się do pracy. Entuzjazmem szybko zarazili dwóch znanych artystów – jazzmana Buntę Horna oraz kompozytora i scenarzystę Bjorna Lindrotha. Dzięki ich pomocy do pomysłu łatwiej było przekonać kolejnych pasjonatów, którym wizja budowy żaglowca działała na wyobraźnię. I tak budżet przedsięwzięcia stopniowo zaczął się powiększać. Pomagały firmy, które deklarowały wsparcie finansowe lub materialne, ale przede wszystkim ideę wspierały tysiące indywidualnych osób, systematycznie odprowadzających składki na rzecz powołanego do życia stowarzyszenia.

 

Zdecydowano się na rekonstrukcję historycznego brygu Gladan z 1857 roku, ponieważ w archiwum Królewskiej Marynarki Wojennej Szwecji zachowały się dokładne rysunki tej jednostki. Można było na nich bazować przy tworzeniu współczesnego projektu. Gladan zapisał się w dziejach szwedzkiej żeglugi udziałem w dwóch naukowych wyprawach arktycznych (w 1871 i 1872 roku) oraz wieloletnią służbą jako żaglowiec szkolny, po zakończeniu której – od 1924 roku – cumował jako hulk w stoczni marynarki wojennej w Karlskronie. W 1941 roku leciwa jednostka osiadła na dnie portu. Stan wydobytego na powierzchnię kadłuba był fatalny, dlatego podjęto decyzję, by go zatopić. Warto dodać, że nazwę Gladan przejął powstały w 1947 roku dwumasztowy szkuner, pod którego żaglami do dziś szkolą się przyszłe kadry floty wojennej Szwecji.

 

Budowa nowego brygu rozpoczęła się w 1997 roku na wyspie Skeppsholmen w sercu Sztokholmu. W prace pod kierownictwem doświadczonego szkutnika zaangażowana była profesjonalna ekipa składająca się z siedmiu stolarzy i kowala, którym na każdym etapie pomagali wolontariusze w różnym wieku. Do konstrukcji kadłuba użyto ponad tysiąca dębów, które obrabiano na miejscu. Dębowe deski poddawano 4-godzinnym kąpielom parowym, by łatwiej było im potem nadać pożądane kształty. Budulcem pokładu został modrzew syberyjski, szczególnie odporny na długotrwałe działanie wody. Z kolei maszty powstały z drewna sosnowego. Budowa rozciągnęła się na kilka lat, ponieważ bardziej niż czas, zwracano uwagę na wierność tradycjom dawnej sztuki szkutniczej.

 

Wreszcie, 27 sierpnia 2005 roku, odbyło się uroczyste wodowanie. O statku, który do tej pory funkcjonował pod nazwą Stockholmbriggen, w Szwecji było już na tyle głośno, że w ceremonii wzięło udział niemal 10 tysięcy widzów. Publiczność przyciągnęła ciekawość nowego żaglowca, ale też osoba matki chrzestnej, którą została księżniczka Wiktoria Bernadotte. Następczyni tronu nadała jednostce nowe imię – Tre Kronor af Stockholm – co w tłumaczeniu oznacza „Trzy korony ze Sztokholmu”. To oczywiście nawiązanie do godła Szwecji. A wszystko zaczęło się od rozmowy dwóch kapitanów.

 

Po zwodowaniu przyszła pora na roboty wykończeniowe, które zajęły kolejne dwa lata. W 2007 roku statek zaprezentował się gościom zlotu The Tall Ships Races w szwedzkiej stolicy. To podczas tego wydarzenia – 31 lipca 2007 roku – oficjalnie wszedł do służby, chociaż na dziewiczą podróż musiał jeszcze 10 miesięcy. 6 czerwca 2008 roku Tre Kronor af Stockholm wyruszył w premierowy rejs po Bałtyku. Pierwszym portem na trasie było Marienhamn, a później bryg zawijał do okolicznych stolic: Helsinek, Tallina i Rygi. W 2009 roku po raz pierwszy przypłynął do Polski – w Gdyni wziął udział w rozpoczęciu „tolszipów” i z miejsca zdobył sympatię, paradując pod żaglami w Basenie Prezydenta. Podobnie było 5 lat później, podczas Operacji Żagle Gdyni. Bryg zawijał także na zloty do Szczecina.

 

Długość całkowita Tre Kronor af Stockholm to 45 metrów, a maksymalna szerokość 8,25 metrów. Podstawowy zestaw żagli brygu składa się z 16 dakronowych płócien o łącznej powierzchni 735 metrów kwadratowych. W 2013 roku statek dołączył do elitarnego grona żaglowców używających lizle. Żagle wytykowe stawiane są rzadko, tylko przy pełnych wiatrach, choć czasami załoga odstępuje od tej reguły, gdy chce efektowniej pokazać się w trakcie parad lub rejsów komercyjnych na wodach Archipelagu Sztokholmskiego. Załogę stałą tworzy – w zależności od potrzeb – od 8 do 12 osób. Na dłuższe wyprawy dodatkowo może się wybrać 22 praktykantów, którzy mają do dyspozycji miejsca w sześciu 2- lub 3-osobowych kabinach oraz 6-osobowym kubryku. W krótkie, kilkugodzinne przejażdżki jednostka zabiera 45 pasażerów.

 

Armatorem brygu była spółka Briggen Tre Kronor AB, w której udziałowcami było ponad 3000 podmiotów oraz setki osób prywatnych. To głównie dzięki ich wsparciu żaglowiec mógł przetrwać najtrudniejszy okres podczas pandemii koronawirusa. Niestety, ostatecznie nie udało się wyprowadzić go na prostą.

 

 

Krzysztof Romański

1 kwietnia 2024 r.
Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański

Dodaj komentarz