ORP Iskra z okolicznościowym żaglem upamiętniającym admirała Unruga

Wylicytuj rejs na ORP Iskra i zabierz znajomych

Chcesz popłynąć w rejs pod żaglami ORP Iskra? Wylicytuj go w ramach 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i popłyń ze znajomymi.

 

Krzysztof Romański, 25.01.2024 r.

 

Taka okazja nie zdarza się często. Pokład ORP Iskra z reguły zamknięty jest dla cywili. Rejsy na szkolnej barkentynie Marynarki Wojennej RP odbywają bowiem podchorąży Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podnosząc swoje umiejętności i szlifując charaktery. Szansa, by zakosztować życia pod żaglami Iskry, otwiera się teraz przed wszystkimi. Rejs żaglowcem można wylicytować na aukcji w ramach 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego dochód zostanie przeznaczony na zakup sprzętu ułatwiającego walkę ze skutkami chorób płuc.

 

ORP Iskra to barkentyna owiana sławą i legendą, mająca za rufą tysiące mil morskich, opłyniecie przylądka Horn i okrążenie świata. Rejs, na który zapraszamy, odbędzie się w terminie między 1 maja a 30 września 2024 roku. Zwycięzca licytacji, oprócz zakwaterowania, wyżywienia i podstawowego szkolenia żeglarskiego będzie mógł obserwować specyfikę służby i szkolenia na okręcie. Pozna jego budowę, zasady działania oraz zadania, jakie wykonuje na morzu – czytamy w opisie aukcji.

 

Organizatorem licytacji i fundatorem nagrody jest 3. Flotylla Okrętów. Rejs odbędzie się na trasie Gdynia-Gdynia i potrwa dobę w dogodnym dla wszystkich stron terminie. Co ważne, zwycięzca licytacji będzie mógł zabrać ze sobą 5 wybranych osób! Aukcja trwa TUTAJ do poniedziałku 29 stycznia 2024 roku.

 

ORP Iskra jest drugim pod tą nazwą żaglowcem w polskiej Marynarce Wojennej. Projektantem okrętu jest inżynier Zygmunt Choreń. Barkentynę zbudowała Stocznia Gdańska w latach 1981-82. Podniesienie bandery miało miejsce w Porcie Wojennym w Gdyni 11 sierpnia 1982 roku. W 1989 roku jednostka zdobyła prestiżowe Cutty Sark Trophy (obecnie to STI Friendship Trophy) podczas regat The Tall Ships Races. W latach 1995-96 pod dowództwem Czesława Dyrcza okrążyła glob. Długość całkowita żaglowca to 49 metrów. Pod polską banderą pływa także siostrzana barkentyna, wybudowana w 1980 roku Pogoria. Rejs pod jej żaglami można było wylicytować w ubiegłym roku. Sprzedano go za 5050 zł. Kwota również zasiliła konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Krzysztof Romański

25.01.2024 r.
Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański

Dodaj komentarz