ORP Iskra / fot. Krzysztof Romański

Zmiana dowódcy na ORP Iskra

Szkolna barkentyna Marynarki Wojennej RP ma nowego dowódcę. 26 stycznia 2024 roku komendę na ORP Iskra przejął kapitan marynarki Jakub Przygodzki.

 

Krzysztof Romański, 27.01.2024 r.

 

To była piękna i wzruszająca uroczystość. Przekazanie dowództwa odbyło się na pokładzie Iskry żeglującej po wodach Zatoki Gdańskiej. Rankiem, 26 stycznia 2024 roku, nie bacząc na stary marynarski przesąd o niewychodzeniu w morze w piątek, okręt oddał cumy i minął główki Portu Wojennego. Po raz ostatni jako dowódca wyprowadzał go komandor podporucznik Michał Rębiś. Po krótkiej żegludze nastąpiła część oficjalna – przemówienia, opuszczenie z grotmasztu znaku dotychczasowego dowódcy i podniesienie w to samo miejsce znaku nowego dowódcy. Komendę przejął kapitan marynarki Jakub Przygodzki, dotychczasowy „drugi” (w nomenklaturze marynarki wojennej ZDO – zastępca dowódcy okrętu) i to on, już w nowej roli, wprowadził okręt do Gdyni.

 

Jakub Przygodzki doskonale zna Iskrę. Rozpoczął swoją służbę na okręcie jako podchorąży w 2010 roku. Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej, od 2015 roku pełnił różne funkcje na ORP Iskra, przechodząc kolejne szczeble dowodzenia – od dowódcy działu po zastępcę dowódcy.

 

Panie kapitanie, życzę by dowódcze szczęście pana nie opuszczało. Od dzisiaj jest pan pierwszym po Bogu, więc proszę pamiętać przede wszystkim o opanowaniu, trzeźwości umysłu i szybkości decyzyjnej. Życzę pomyślnych wiatrów i omijania mielizn i raf w tych cieplejszych wodach – powiedział komandor podporucznik Artur Sankowski, szef sztabu Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego.

 

Zmiana Dowódcy na ORP Iskra
26 stycznia 2024 roku. Zmiana dowódcy na ORP Iskra. Po lewej kapitan marynarki Jakub Przygodzki, po prawej komandor podporucznik Michał Rębiś / fot. Jerzy Raducha

 

Komandor podporucznik Michał Rębiś był szóstym dowódcą Iskry. Pełnił tę funkcję przez cztery lata (2020-2024), wcześniej również zaliczając na okręcie wszystkie szczeble dowodzenia. Decyzją dyrektora departamentu kadr obejmie stanowisko w Dowództwie 3. Flotylli Okrętów. Wcześniej okrętem dowodzili:

  • Lech Soroka (1982–1984)
  • Czesław Dyrcz (1984–1997)
  • Robert Sitek (1997-2002)
  • Robert Żywiec (2002-2006)
  • Jacek Miłowski (2006-2020)

 

ORP Iskra to szkolna barkentyna Marynarki Wojennej RP. Projektantem okrętu jest inżynier Zygmunt Choreń. Żaglowiec zbudowała Stocznia Gdańska. Stępkę położono 11 listopada 1981 roku, natomiast podniesienie bandery miało miejsce w Porcie Wojennym w Gdyni 11 sierpnia 1982 roku. W 1989 roku jednostka zdobyła prestiżowe Cutty Sark Trophy (obecnie to STI Friendship Trophy) podczas regat The Tall Ships Races. W latach 1995-96 pod dowództwem Czesława Dyrcza okrążyła glob jako pierwszy okręt Marynarki Wojennej RP. Długość całkowita żaglowca to 49 metrów. Pod polską banderą pływa także siostrzana barkentyna, wybudowana w 1980 roku Pogoria.

 

Krzysztof Romański

27.01.2024 r.
Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański

Dodaj komentarz