Sedov i Pallada / fot. Russian Sails

Sedov jako pierwszy żaglowiec popłynie przejściem północnym

Największy bark szkolny świata Sedov, który z powodu pandemii koronawirusa musiał przerwać okołoziemski rejs, powróci do macierzystego Kaliningradu nietypową drogą. Jako pierwsza tego typu jednostka pożegluje przejściem północnym z Władywostoku do Murmańska i potem dalej wokół Półwyspu Skandynawskiego na Bałtyk.

 

Zmiany klimatyczne są faktem. Cofanie się pokrywy lodowej na północy otwiera dla żeglugi kolejne akweny. Z „pogodowego okna” w Arktyce chcą skorzystać władze rosyjskiej Federalnej Agencji Rybołówstwa, która jest armatorem Sedova. Dzięki temu bark ma się zapisać w historii jako pierwszy żaglowiec, który pokona przejście północne i wzdłuż północnych wybrzeży Rosji powróci z Azji do Europy.

 

Największy żaglowiec szkolny świata Sedov / fot. Russian Sails
Największy żaglowiec szkolny świata Sedov / fot. Russian Sails

 

Czteromasztowa jednostka była w trakcie okołoziemskiej wyprawy (w ramach projektu Russian Sails, o którym pisaliśmy tutaj), gdy wybuchła pandemia koronawirusa. Znajdujący się na południowym Atlantyku statek musiał zmienić plany i po krótkim technicznym postoju w Kapsztadzie popłynąć bez zawijania do portów do Władywostoku, by tam przeczekać krytyczną sytuację. Wobec niepewnych perspektyw postanowiono zrezygnować z długiego przelotu przez Pacyfik i Atlantyk. Zamiast tego, Sedov weźmie kurs na północ. Władywostok opuści 18 sierpnia, potem zawinie jeszcze do Pewka, Sabietty, rzuci kotwicę w pobliżu archipelagu Nowa Ziemia i wejdzie do Murmańska. Odwiedziny w tym mieście będą miały symboliczne znaczenie, ponieważ przez wiele lat był to macierzysty port Sedova. W 2017 roku statek przebazowano do Kaliningradu (informowaliśmy o tym tutaj), do którego powrócić ma 15 listopada br.

 

Statek i załoga są świetnie przygotowani na taką wyprawę. Jej trasa wiedzie po wodach wolnych od lodu o tej porze roku, jednak w razie czego zapewniamy asystę jednostek specjalistycznych. Wierzymy, że rejs będzie miał ogromne znaczenie praktyczne, ale też symboliczne – powiedział na łamach The Barents Observer Ilya Shestyakov z Federalnej Agencji Rybołówstwa.

 

Największy szkolny żaglowiec świata

Sedov to największy żaglowiec szkolny świata. Wybudowano go w 1921 roku w Kilonii. Jako Magdalene Vinnen II pływał pod niemiecką banderą pełniąc rolę statku towarowego na południowoamerykańskiej trasie dookoła Hornu. Przewoził m.in. chilijską saletrę, brytyjski węgiel oraz jęczmień. W 1936 roku zmienił armatora na Norddeutscher Lloyd, co wiązało się też z nową nazwą – Kommodore Johnsen. Po II wojnie światowej statek przekazano Związkowi Radzieckiemu jako zadośćuczynienie za straty wojenne. Nazwano go na cześć rosyjskiego podróżnika i badacza polarnego – Gieorgija Sedova. Między 1957 i 1966 rokiem jednostka przeprowadziła szereg badań oceanograficznych. Regularnym uczestnikiem regat i zlotów żaglowców stała się dopiero w latach 80.

 

Sedov na Morzu Japońskim / fot. Russian Sails
Sedov na Morzu Japońskim / fot. Russian Sails

 

W latach 2012-13 Sedov po raz pierwszy odbył okołoziemski rejs. Wyprawa rozpoczęła i zakończyła się w St. Petersburgu, trwała 13 miesięcy, a na trasie statku znalazły się aż 32 porty. Sedov jest barkiem o długości całkowitej 117,5 m. Jego maszty osiągają wysokość 54,8 m. Można na nich postawić 32 żagle o łącznej powierzchni 4192 m kwadratowych. Stałą załogę tworzą 54 osoby. Ponadto, podczas rejsów szkoleniowych na statku mustruje około 150 kadetów. Więcej informacji na temat tego żaglowca znajdziecie w naszej zakładce OPISY ŻAGLOWCÓW.

Krzysztof Romański

17.08.2020 r.
Zdjęcie w nagłówku: Russian Sails

 

 

Dodaj komentarz