Powrót Daru Młodzieży do Gdyni

Tłumne powitanie Daru Młodzieży w Gdyni

Dar Młodzieży wrócił do macierzystego portu po prawie 6 miesiącach. W świąteczne popołudnie w Dniu Niepodległości witały go w Gdyni tysiące osób, liczne jachty i… jeden żaglowiec.

Krzysztof Romański, 11.11.2023 r.

 

Z podobną pompą Dar Młodzieży witany był w Gdyni po raz ostatni 28 marca 2019 r., gdy wracał z rejsu dookoła świata. Dzięki skoordynowaniu trasy tegorocznej wyprawy z miejskim planem celebracji Święta Niepodległości, wejście fregaty do macierzystego portu mogły na żywo oglądać tysiące gdynian, którzy wcześniej wzięli udział w ulicznej paradzie. A że pogoda dopisała – dzień był ciepły i słoneczny – frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów i samej załogi żaglowca. Na nabrzeżu Pomorskim pojawiły się tysiące osób, zaś na wodzie na ostatnich metrach w tym sezonie Darowi Młodzieży towarzyszyło kilkanaście jachtów, w tym szkuner Baltic Beauty z Gdańska.

 

Dar Młodzieży i Baltic Beauty
Dar Młodzieży i Baltic Beauty / fot. Krzysztof Romański

 

Kilka minut po godz. 14 cały ten żeglarski korowód wejściem południowym wszedł do gdyńskiego portu.  Fregata, bez asysty holowników, zacumowała na swoim stałym miejscu vis-á-vis Akwarium Gdyńskiego, z bukszprytem tradycyjnie skierowanym w stronę morza. Pierwszymi, którzy pozdrowili załogę na pokładzie, byli rektor Uniwersytetu Morskiego Adam Weintrit oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Kapitan Rafał Szymański, komendant jednostki, złożył meldunek o zakończeniu rejsu i podziękował praktykantom II roku wydziału nawigacyjnego za długą wspólną wyprawę.

 

Dar Młodzieży i Baltic Beauty
Dar Młodzieży i Baltic Beauty / fot. Krzysztof Romański

 

Obecny sezon był dla Daru Młodzieży niezwykle pracowity. Rozpoczął się już 17 marca doroczną praktyką belgijskich studentów z Hogere Zeevaartschool z Antwerpii. Ostatni raz w Gdyni statek można było zobaczyć 29 maja. Później statek brał udział w zlocie żaglowców Armada w Rouen oraz regatach The Tall Ships Races oraz ich zaległej, pocovidowej edycji – The Tall Ships Races Magellan-Elcano. W obu tych imprezach spisał się znakomicie. Bezapelacyjnie wygrał drugi etap tolszipów z angielskiego Hartlepool do Fredrikstad w Norwegii, a w klasyfikacji generalnej zajął drugie miejsce. Zdobył też Bermuda Trophy dla najszybszej jednostki we flocie. W drugiej tegorocznej regatowej imprezie również ostatecznie był drugi. Z kolei 28 września Dar Młodzieży popłynął na równik, by upamiętnić 100-lecie pierwszego polskiego przejścia najdłuższego równoleżnika. W 1923 r. dokonał tego szkolny bark Lwów w podróży do Brazylii.

 

Dar Młodzieży wraca do Gdyni
Dar Młodzieży wraca do Gdyni / fot. Krzysztof Romański

 

Ogółem, w tym roku gdyńska fregata przemierzyła 21 131 mil morskich, odwiedzając 20 portów w 11 krajach. Jak obliczyli kronikarze wyprawy, załoga w tym czasie spożyła 34 400 szt. jajek, 6,5 ton ziemniaków, 6160 litrów mleka, a do wypieku chleba zużyto 3 tony mąki. Pokład Daru Młodzieży zwiedziło łącznie 116 903 osób.

 

Krzysztof Romański

11 listopada 2023 r.
Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański

Dodaj komentarz