Szkolna barkentyna Marynarki Wojennej RP ma nowego dowódcę. 26 stycznia 2024 roku komendę na ORP Iskra przejął kapitan marynarki Jakub Przygodzki.
Krzysztof Romański, 27.01.2024 r.
To była piękna i wzruszająca uroczystość. Przekazanie dowództwa odbyło się na pokładzie Iskry żeglującej po wodach Zatoki Gdańskiej. Rankiem, 26 stycznia 2024 roku, nie bacząc na stary marynarski przesąd o niewychodzeniu w morze w piątek, okręt oddał cumy i minął główki Portu Wojennego. Po raz ostatni jako dowódca wyprowadzał go komandor podporucznik Michał Rębiś. Po krótkiej żegludze nastąpiła część oficjalna – przemówienia, opuszczenie z grotmasztu znaku dotychczasowego dowódcy i podniesienie w to samo miejsce znaku nowego dowódcy. Komendę przejął kapitan marynarki Jakub Przygodzki, dotychczasowy „drugi” (w nomenklaturze marynarki wojennej ZDO – zastępca dowódcy okrętu) i to on, już w nowej roli, wprowadził okręt do Gdyni.
Jakub Przygodzki doskonale zna Iskrę. Rozpoczął swoją służbę na okręcie jako podchorąży w 2010 roku. Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej, od 2015 roku pełnił różne funkcje na ORP Iskra, przechodząc kolejne szczeble dowodzenia – od dowódcy działu po zastępcę dowódcy.
Panie kapitanie, życzę by dowódcze szczęście pana nie opuszczało. Od dzisiaj jest pan pierwszym po Bogu, więc proszę pamiętać przede wszystkim o opanowaniu, trzeźwości umysłu i szybkości decyzyjnej. Życzę pomyślnych wiatrów i omijania mielizn i raf w tych cieplejszych wodach – powiedział komandor podporucznik Artur Sankowski, szef sztabu Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego.

Komandor podporucznik Michał Rębiś był szóstym dowódcą Iskry. Pełnił tę funkcję przez cztery lata (2020-2024), wcześniej również zaliczając na okręcie wszystkie szczeble dowodzenia. Decyzją dyrektora departamentu kadr obejmie stanowisko w Dowództwie 3. Flotylli Okrętów. Wcześniej okrętem dowodzili:
- Lech Soroka (1982–1984)
- Czesław Dyrcz (1984–1997)
- Robert Sitek (1997-2002)
- Robert Żywiec (2002-2006)
- Jacek Miłowski (2006-2020)
ORP Iskra to szkolna barkentyna Marynarki Wojennej RP. Projektantem okrętu jest inżynier Zygmunt Choreń. Żaglowiec zbudowała Stocznia Gdańska. Stępkę położono 11 listopada 1981 roku, natomiast podniesienie bandery miało miejsce w Porcie Wojennym w Gdyni 11 sierpnia 1982 roku. W 1989 roku jednostka zdobyła prestiżowe Cutty Sark Trophy (obecnie to STI Friendship Trophy) podczas regat The Tall Ships Races. W latach 1995-96 pod dowództwem Czesława Dyrcza okrążyła glob jako pierwszy okręt Marynarki Wojennej RP. Długość całkowita żaglowca to 49 metrów. Pod polską banderą pływa także siostrzana barkentyna, wybudowana w 1980 roku Pogoria.